Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci
29. dubna - 1. května 2016
Týnec nad Sázavou
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
Další z workshopů pro učitele k projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti se tentokrát konal ve středních Čechách v Týnci nad Sázavou.
Sešlo se na něm 16 pedagogů především ze základních, ale také některých středních škol ze všech koutů ČR. Celý program probíhal v krásném prostředí Hotelu Týnec, kde bylo pro účastníky zajištěno příjemné zázemí s výborným stravováním, které si účastníci i lektoři velice pochvalovali. Příjemná byla i možnost přesunout část aktivit do přilehlé zahrady.
V průběhu celého slunečného víkendu učitelé pod vedením našich sympatických lektorů Petera Sokola, Romana Anýže a Marie Zahradníkové prošli několika na sebe navazujícími bloky s tématy z novodobé historie s přesahem do současnosti. Završením intenzivní třídenní práce bylo milé setkání a povídání s paní Olgou Fečovou, která se s námi podělila o svůj životní příběh.
Program víkendové dílny duben 2016
Další fotografie ve fotogalerii
Z ohlasů účastníků:
Jak hodnotíte přístup lektorů?
- Velmi dobře. Vstřícní, milí, usměvaví, sehraní, informovaní.
- Velmi vstřícný, vtipný, erudovaný. Dokonalá ukázka toho, jak to jde!
- Kvalitní příprava, vstřícný přístup, laskavé zacházení... Díky!
Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
- Velmi dobře poskládaný obsah semináře, který zajímavě propojoval různé aktivity.
- Promyšlenou, přínosnou.
- Obsah byl příjemný. Jsem spokojena...co jsem očekávala, to jsem dostala...a víc.
Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využití ve výuce?
- Super! Spousta inspirace! Má to smysl.
- 100% využitelné a inspirativní.
- Výborné! Až velkorysá nabídka.
Vaše další připomínky, podněty a názory
- Přivítala bych možnost více se seznámit s romskou kulturou, zvyky, rituály, vzorci chování.
- Problematika je užitečná a aktuální - mnohem více učitelů by mělo absolvovat semináře.
- Pokračujte dál a přeju další zajímavý inspirativní materiál pro nové semináře.
Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?
- Velice příjemná atmosféra, na žádném semináři jsem se dosud tak dobře necítila - žádné napětí, stres, pěkné večery.
- Pohoda, přátelská atmosféra, otevřenost.
- Atmosféra byla báječná...tvůrčí a lidsky vstřícná. Díky za toto setkání.
Zpráva o semináři - listopad 2015
Zpráva o semináři - říjen 2015
Zpráva o semináři - srpen 2015
Zpráva o semináři - červen 2015
Seminář se konal za finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.
Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.
V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.