Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci
18. - 20. července 2016
Praha
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
"Seminář by velmi dobře strukturovaný a z hlediska obsahového není co vytknout – byl velmi kvalitní a podnětný", říká jeden z ohlasů absolventů v pořadí sedmého semináře projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci, který se konal v prázdninové době v netradičním čase - od pondělí 18. července do středy 20. července. Setkání dvaceti účastníků a lektorů se konalo v příjemném prostředí sociálního podniku Focus - Jůnův statek v Praze-Sedlci, ve středu pak v Jáchymce - budově bývalé židovské školy v Praze.
Pod vedením našich lektorů Petera Sokola a Romana Anýže se seznámili s metodikami, které vznikly v rámci projektu a které jsou částečně přístupné na webu www.vychovakrespektu.cz. Lektorky Marie Smutná a Tereza Štěpková pak představily účastníkům příběh bývalé židovské školy v Jáchymce. Třetí den programu se odehrával v Praze v Jáchymově ulici, kde byl program završen setkáním s paní Olgou Fečovou, které se podělila s účastníky o vzpomínky svých rodičů na období druhé světové války a na své dětství a mládí v komunistické Praze.
Celé tři dny se nesly v přátelském duchu, účastníci odjížděli spokojení, plní nových zkušeností a podnětů pro výuku. Děkujeme všem účastníkům, že si během letních měsíců našli čas a chuť se vzdělávat a doufáme, že jsme se neviděli naposled.
Program víkendové dílny červenec 2016
Další fotografie ve fotogalerii
Z ohlasů účastníků:
Jak hodnotíte přístup lektorů?
- Měli to dobře připravené, vzájemně se doplňovali, dokázali „rozhýbat“ účastníky, i když ti byli (hlavně 2. den) už unavení.
- Empatický, pohodový, s humorem, velmi přátelský a edukačně výborný.
Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
- Jsem velmi spokojena, získala jsem mnoho nových inspirací.
- Jednotlivé dílny na sebe navazovaly, obsahově se prostupovaly. Pro práci se studenty velmi inspirativní. Pro mě obohacující... Nové otázky... pohledy... metody.
- Seminář by velmi dobře strukturovaný a z hlediska obsahového není co vytknout – byl velmi kvalitní a podnětný.
Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využití ve výuce?
- Materiály se velmi hodí, mohu je užít celé, nebo upravit. Určitě je využiji.
- Pečlivě vybrané materiály, které mi budou zpestřovat výuku a zanechají v žácích nějaký zážitek.
Vaše další připomínky, podněty a názory
- Je skvělé vždy potkat nové, zajímavé lidi, obohatit se o jejich zkušenosti, příběhy, načtenou literaturu, tipy na filmy a knihy. Odnáším si „banku dalších nápadů“.
- Děkuji organizátorům i lektorům. Práce, kterou odvádíte, je velmi kvalitní a hodnotná, a tím i potřebná. Velmi si vaší práce vážím.
Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?
- Jeden z nejlepších seminářů, na kterém jsem byla.
- Otevřenost, vstřícnost, pochopení, objevení – to vše se v atmosféře projevilo.
- Celý seminář mě velmi těšil, líbilo se mi na statku a Jáchymka na mě působí elegantně.
Zpráva o semináři - duben 2016
Zpráva o semináři - listopad 2015
Zpráva o semináři - říjen 2015
Zpráva o semináři - srpen 2015
Zpráva o semináři - červen 2015
Seminář se konal za finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz
Včera jsme se spolu s účastníky semináře a exkurze Bergen-Belsen na prahu svobody zúčastnili slavnostního přijetí na Britské ambasádě v Praze, které se konalo u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního tábora Bergen-Belsen britskou armádou dne 15. dubna 1945.
Srdečně vás zveme na letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu, které proběhne ve čtvrtek 24. dubna od 14:00 ve 37 českých a moravských městech.
Anne Franková a tisíce dalších. Navštívily jsme místo, kde se osud jednoho z nejznámějších příběhů světa uzavřel, stejně jako nespočet dalších. Tábor Bergen-Belsen byl po válce vypálen, přesto tu člověk slyší ozvěny minulosti. Jak se dá učit o hrůzách, které lehly popelem?
Zveme Vás na každoroční Centropa Summer Academy, která se bude letos konat v Budapešti a Bělehradu 9. - 16. července. Letní akademie nabízí kromě bohatého a poznávacího programu i unikátní příležitost potkat se s pedagogy a školiteli z 15 zemí.
Více o akci se dozvíte zde - https://www.centropa.org/en/csa2025.
Termín přihlášek do 1. dubna zde - https://survs.com/survey/euwfee8vtp
S dotazy se obracejte na Hermínu Neuner, koordinátorku Centropy v ČR.
Ve dnech 13.–15. března 2025 se pod záštitou Britských ambasád v Praze a Bratislavě, uskutečnil seminář s exkurzí do koncentračního tábora Bergen-Belsen pod názvem Bergen-Belsen na prahu svobody. Tento vzdělávací program, organizovaný Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Nadací Milana Šimečky a Gedenkstätte Bergen-Belsen byl určen pedagogům – učitelům a mladým edukátorům z Anne Frank Youth Network (AFYN). Projekt finančně podpořily Britské ambasády v Praze a Bratislavě, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Nadační fond obětem holocaustu.
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Auschwitz-Birkenau zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí z tzv. terezínského rodinného tábora. Byli to židovští vězni deportovaní z Terezína, kteří byli po příjezdu do Osvětimi dočasně ušetřeni selekce, avšak po šesti měsících je čekala smrt.
Ve čtvrtek, 27. 2. 2024 jsme jako Institut Terezínské iniciativy obnovili naši publikační činnost slavnostním uvedením knihy Kateřiny Nejedlé, Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí událostí holokaustu.
Událost se konala v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici.