Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci

18. - 20. července 2016
Praha


Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
 

"Seminář by velmi dobře strukturovaný a z hlediska obsahového není co vytknout – byl velmi kvalitní a podnětný", říká jeden z ohlasů absolventů v pořadí sedmého semináře projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci, který se konal v prázdninové době v netradičním čase  - od pondělí 18. července do středy 20. července. Setkání dvaceti účastníků a lektorů se konalo v příjemném prostředí sociálního podniku Focus - Jůnův statek v Praze-Sedlci, ve středu pak v Jáchymce - budově bývalé židovské školy v Praze.

 

seminar_jachymka_cervenec_2016_03


Pod vedením našich lektorů Petera Sokola a Romana Anýže se seznámili s metodikami, které vznikly v rámci projektu a které jsou částečně přístupné na webu www.vychovakrespektu.cz. Lektorky Marie Smutná a Tereza Štěpková pak představily účastníkům příběh bývalé židovské školy v Jáchymce. Třetí den programu se odehrával v Praze v Jáchymově ulici, kde byl program završen setkáním s paní Olgou Fečovou, které se podělila s účastníky o vzpomínky svých rodičů na období druhé světové války a na své dětství a mládí v komunistické Praze.

 

seminar_jachymka_cervenec_2016_13


Celé tři dny se nesly v přátelském duchu, účastníci odjížděli spokojení, plní nových zkušeností a podnětů pro výuku. Děkujeme všem účastníkům, že si během letních měsíců našli čas a chuť se vzdělávat a doufáme, že jsme se neviděli naposled.

Program víkendové dílny červenec 2016
Další fotografie ve fotogalerii
 
 
Z ohlasů účastníků:

Jak hodnotíte přístup lektorů?

  • Měli to dobře připravené, vzájemně se doplňovali, dokázali „rozhýbat“ účastníky, i když ti byli (hlavně 2. den) už unavení.
  • Empatický, pohodový, s humorem, velmi přátelský a edukačně výborný.

 
Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?

  • Jsem velmi spokojena, získala jsem mnoho nových inspirací.
  • Jednotlivé dílny na sebe navazovaly, obsahově se prostupovaly. Pro práci se studenty velmi inspirativní. Pro mě obohacující... Nové otázky... pohledy... metody.
  • Seminář by velmi dobře strukturovaný a z hlediska obsahového není co vytknout – byl velmi kvalitní a podnětný.

 
Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využití ve výuce?

  • Materiály se velmi hodí, mohu je užít celé, nebo upravit. Určitě je využiji.
  • Pečlivě vybrané materiály, které mi budou zpestřovat výuku a zanechají v žácích nějaký zážitek.


Vaše další připomínky, podněty a názory

  • Je skvělé vždy potkat nové, zajímavé lidi, obohatit se o jejich zkušenosti, příběhy, načtenou literaturu, tipy na filmy a knihy. Odnáším si „banku dalších nápadů“.
  • Děkuji organizátorům i lektorům. Práce, kterou odvádíte, je velmi kvalitní a hodnotná, a tím i potřebná. Velmi si vaší práce vážím.


Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?

  • Jeden z nejlepších seminářů, na kterém jsem byla.
  • Otevřenost, vstřícnost, pochopení, objevení – to vše se v atmosféře projevilo.
  • Celý seminář mě velmi těšil, líbilo se mi na statku a Jáchymka na mě působí elegantně.

 

Zpráva o semináři - duben 2016

Zpráva o semináři - listopad 2015

Zpráva o semináři - říjen 2015

Zpráva o semináři - září 2015

Zpráva o semináři - srpen 2015

Zpráva o semináři - červen 2015

 

Seminář se konal za finanční podpory:

  

FNNO-NROS-eee logolink

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz

 

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

 

7. 5. 2024

6. května proběhl již 19. ročník veřejného čtení jmen obětí holocaustu
“Jom ha-šoa”. Tentokrát se konal v doposud největším počtu měst a obcí, k akci se přidalo 31 míst po celé České republice.

3. 5. 2024

Součástí tohoročního Jom ha-šoa je také výstava MemoMap: Dějiny holocaustu v Praze. Ta bude vystavena ve venkovních prostorách Klementina, od pondělí 6. května (Jom ha-šoa), do neděle 19. května 2024.

Na 16 panelech výstava ukazuje, jak byl v závislosti na vydávání protektorátních protižidovských nařízení zmenšován, pro ty, kdo byli označeni za Židy, prostor Prahy. Příkazy a nařízení vedly k vytvoření neviditelných bariér, které zamezovaly kontaktu mezi židovskými a nežidovskými obyvateli Prahy ještě předtím, než byli Židé povoláváni do transportů a deportováni do koncentračních táborů.

2. 5. 2024

V úterý doprovázel ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus německého spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na jeho procházce Prahou. Tématy srdečného rozhovoru byly mimo jiné minulost a současnost české židovské komunity, literární odkaz Franze Kafky, projekt Musica Non Grata a v neposlední řadě činnost ITI.

24. 4. 2024

Srdečně vás zveme na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa 2024, které se letos koná 6. května. Přijďte si společně připomenout ty, jejichž životy byly tragicky přerušeny během holocaustu. Akce se bude konat v různých městech, tak se podívejte na připojený plakát, kde najdete časy a místa konání. Udělejte si chvíli na zamyšlení a uctění památky obětí. Budeme rádi, když se k nám připojíte.

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).