Seminář pro učitele Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci
18. - 20. července 2016
Praha
Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti
"Seminář by velmi dobře strukturovaný a z hlediska obsahového není co vytknout – byl velmi kvalitní a podnětný", říká jeden z ohlasů absolventů v pořadí sedmého semináře projektu Jáchymka - Výchova k respektu a toleranci, který se konal v prázdninové době v netradičním čase - od pondělí 18. července do středy 20. července. Setkání dvaceti účastníků a lektorů se konalo v příjemném prostředí sociálního podniku Focus - Jůnův statek v Praze-Sedlci, ve středu pak v Jáchymce - budově bývalé židovské školy v Praze.
Pod vedením našich lektorů Petera Sokola a Romana Anýže se seznámili s metodikami, které vznikly v rámci projektu a které jsou částečně přístupné na webu www.vychovakrespektu.cz. Lektorky Marie Smutná a Tereza Štěpková pak představily účastníkům příběh bývalé židovské školy v Jáchymce. Třetí den programu se odehrával v Praze v Jáchymově ulici, kde byl program završen setkáním s paní Olgou Fečovou, které se podělila s účastníky o vzpomínky svých rodičů na období druhé světové války a na své dětství a mládí v komunistické Praze.
Celé tři dny se nesly v přátelském duchu, účastníci odjížděli spokojení, plní nových zkušeností a podnětů pro výuku. Děkujeme všem účastníkům, že si během letních měsíců našli čas a chuť se vzdělávat a doufáme, že jsme se neviděli naposled.
Program víkendové dílny červenec 2016
Další fotografie ve fotogalerii
Z ohlasů účastníků:
Jak hodnotíte přístup lektorů?
- Měli to dobře připravené, vzájemně se doplňovali, dokázali „rozhýbat“ účastníky, i když ti byli (hlavně 2. den) už unavení.
- Empatický, pohodový, s humorem, velmi přátelský a edukačně výborný.
Jak hodnotíte obsahovou náplň semináře?
- Jsem velmi spokojena, získala jsem mnoho nových inspirací.
- Jednotlivé dílny na sebe navazovaly, obsahově se prostupovaly. Pro práci se studenty velmi inspirativní. Pro mě obohacující... Nové otázky... pohledy... metody.
- Seminář by velmi dobře strukturovaný a z hlediska obsahového není co vytknout – byl velmi kvalitní a podnětný.
Jak hodnotíte materiály představené na semináři s ohledem na jejich využití ve výuce?
- Materiály se velmi hodí, mohu je užít celé, nebo upravit. Určitě je využiji.
- Pečlivě vybrané materiály, které mi budou zpestřovat výuku a zanechají v žácích nějaký zážitek.
Vaše další připomínky, podněty a názory
- Je skvělé vždy potkat nové, zajímavé lidi, obohatit se o jejich zkušenosti, příběhy, načtenou literaturu, tipy na filmy a knihy. Odnáším si „banku dalších nápadů“.
- Děkuji organizátorům i lektorům. Práce, kterou odvádíte, je velmi kvalitní a hodnotná, a tím i potřebná. Velmi si vaší práce vážím.
Jak na Vás působila celková atmosféra semináře?
- Jeden z nejlepších seminářů, na kterém jsem byla.
- Otevřenost, vstřícnost, pochopení, objevení – to vše se v atmosféře projevilo.
- Celý seminář mě velmi těšil, líbilo se mi na statku a Jáchymka na mě působí elegantně.
Zpráva o semináři - duben 2016
Zpráva o semináři - listopad 2015
Zpráva o semináři - říjen 2015
Zpráva o semináři - srpen 2015
Zpráva o semináři - červen 2015
Seminář se konal za finanční podpory:
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz
www.eeagrants.cz
V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.
O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.
Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:
- Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
- Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
- Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.