Výchova k respektu a toleranci podle principů otevřené společnosti: 2014 - 2016


Cíl projektu

Cílem projektu je umožnit a zprostředkovat propojování a vzájemné poznávání majoritní a minoritních částí společnosti, poskytnout pedagogům i žákům netradiční přístupy v mediální výchově včetně metodiky, jak účinně zasahovat proti šíření nenávisti po internetu, vychovávat k otevřenosti ve vzdělávání k toleranci vůči minoritám, podpořit respekt k jinakosti a otevřené a kritické myšlení jako schopnost zpracovávat velké množství informací, kterými jsou dospělí i žáci zahrnováni. Na základě užití historických paralel přispívat k lepšímu porozumění současnosti.

 

Dobra trvání projektu:

1. srpna 2014 - 31. července 2016 (prodlouženo)


K dosažení těchto cílů budeme:
1. vytvářet nové internetové stránky zaměřené na projevy antisemitimu a rasismu v historii a zejména současnosti s využitím dat v databázi sprojevů antisemitismu, kterou provozujeme a doplňujeme

2. realizovat dvoudenní semináře pro učitele a interaktivní programy pro žáky ZŠ a SŠ, včetně žáků ze škol s vysokým procentem romských žáků nebo žáků židovské základní školy a gymnázia v Praze


Cílové skupiny

příslušníci romské menšiny a židovské menšiny v ČR
žáci a studenti ze škol v ČR, celkem 340 podpořených
učitelé ze škol v ČR, 2. a 3: stupeň; celkem 80 podpořených
široká i odborná veřejnost ČR

 

Klíčové aktivity:

monitoring antisemitismu:
vkládání dat do databáze, rozvoj databáze; vytvoření podkladů pro výzkum

vytvoření odborných textů a metodik:
práce didaktiků a historiků pomůže učitelům pracovat s předsudky a stereotypy; vytvoření podkladů pro další výzkum

semináře pro pedagogy ZŠ a SŠ:
podpora respektu k jinakosti a otevřeného a kritického myšlení, techniky práce s vlastními předsudky a stereotypy

semináře a interaktivní programy pro žáky ZŠ a SŠ:
zaměřené na práci s předsudky, poznávání historie a současnosti židovské a romské menšiny na území ČR

připomínková a osvětová akce Jom ha-šoa:
propagace demokratických hodnot a ochrany lidských práv; nově připravené a distribuované informační materiály pro veřejnost a cílové skupiny

budování kapacity organizace:
administrativní a fundraisingové pozice

 

Internetové stránky vytvořené v rámci projektu:

 

Informace o akcích uspořádaných v rámci projektu:

 

 

Projekt finančně podporují:

 

FNNO-NROS-eee logolink

 

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

Nadace Židovské obce v Praze

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 MSMT_logotyp_text_RGB_cz

17. 12. 2024

V pátek jsme za Institut Terezínské iniciativy již poněkolikáté navštívili Státní okresní archiv v Mladé Boleslavi, kde jsme pokračovali v digitalizaci fondu Okresního úřadu Mladá Boleslav. Tentokrát jsme se zaměřili na žádosti o osvědčení o československém státním občanství.

10. 12. 2024

O víkendu od 6. do 8. prosince 2024 jsme v Terezíně uspořádali seminář „Antisemitismus a my“ pro učitele a peer edukátory. Akce byla organizována ve spolupráci s EPNA (European Practitioners against Antisemitism) a za podpory německého Ministerstva zahraničních věcí.

 

Program a klíčoví řečníci
Seminář nabídl bohatý program zaměřený na to, jak učit o antisemitismu a holokaustu tak, aby výuka měla hmatatelný dopad a zároveň se vyvarovala neúmyslným projevům antisemitismu. Měli jsme tu čest přivítat skvělé řečníky:

  • Tomáš Kraus, který provedl účastníky autentickým prostředím ghetta Terezín a obohatil vzdělávací část o příběhy své rodiny.
  • Jakub Drábik, jenž přednášel na téma „Co je fašismus“ a upozornil na klíčové aspekty jeho vzniku, šíření a prevence.
  • Peter Weisenbacher, který představil výzkum FRA a další data ukazující, jak antisemitismus vnímají a zažívají členové židovské komunity na Slovensku.
26. 11. 2024

📚 Vzdělávat. Podporovat. 🔁 Opakovat.

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?

Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!

Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!

Srdečně vás zveme k účasti na našem školení nových ambasadorů mládeže!

22. 11. 2024

Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.

18. 11. 2024

Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.

14. 11. 2024

V průběhu celého roku 2024 probíhá výzkum v Státním okresním archivu Mladá Boleslav. Digitalizáty jsou průběžně zanášeny do databáze obětí holocaustu na stránkách holocaust.cz.

8. 11. 2024

Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.